Rainbow Arch Over Clouds

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh/ Hari   : 9 / 2 / 2012 ( Khamis )                       Masa : 11.00 pagi – 11.30 pagi
Kelas              : 2 Dedikasi                                        Bil. Pelajar : 25 orang
M/ Pelajaran :Bahasa Melayu
Tajuk              : Buah Buahan                   

Objektif           : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1.    Membina ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan guru.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui buah – buahan tempatan dan impot yang biasa dijumpai di pasar.

Konsep          : perbincangan, soal jawab
Bahan           : papan tulis, lembaran kerja
Nilai                : kerjasama, bertolak ansur, tolong menolong
Kemahiran    : lisan ( mendengar dan bertutur ), berfikir, membaca, menulis







Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
5 Minit
Jangkaan jawapan murid :
1.    Manis
2.    Masam
3.    Pahit
4.    Merah
5.    Kuning
6.    Putih
-Guru bertanyakan kepada murid warna dan rasa buah-buahan yang murid tahu

-Murid memberikan jawapan kepada guru dengan jelas dan terang
Teknik :
Soal jawab

Kemahiran Bahasa :
 Lisan (Mendengar dan bertutur)

Perkembangan
Langkah 1
20 minit
Bina ayat tunggal berdasarkan perkataan :
1. Manggis - bulat
2. Tembikai – manis
3. Rambutan – merah
4. Epal – import
5. Oren - masam





-Guru meminta murid membina lima ayat tunggal secara lisan berdasarkan perkataan yang terdapat di papan tulis.
-Guru kemudiannya berbincang dengan murid dan memilih ayat yang paling tepat. Guru meminta murid menulis ayat tersebut di dalam buku latihan.


Aktiviti pemulihan :
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada kumpulan murid pemulihan. Guru membimbing murid menyiapkan  latihan yang disediakan.

Aktiviti Pengayaan :
1) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada kumpulan murid pengayaan.

- Murid membina lima ayat tunggal secara lisan berdasarkan perkataan yang terdapat di papan tulis. Murid menulis ayat yang telah dibincangkan bersama guru di dalam buku latihan.




-Murid menyiapkan latihan dengan bimbingan guru.





- Murid menyiapkan latihan tersebut dengan bimbingan guru.

Pendekatan Berpusatkan Murid

Teknik : Perbicangan

Komponen Pengajaran:
Penggunaan Papan Tulis


 KBT : Kemahiran Berfikir






BBM : Lembaran kerja

Penutup
5 Minit
Kognitif


Sosial
-Guru merumuskan isi penting yang dipelajari pada hari ini. (Bentuk dan ciri-ciri buah-buahan)


Komponen pengajaran:
Penutup dan kesimpulan


Refleksi : Guru membantu murid dalam membentuk dan membina ayat dengan perkataan yang sesuai dengan buah yang ditunjukkan.

0 comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...