Rainbow Arch Over Clouds

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh/ Hari   : 8 / 2 / 2012 ( Rabu )                               Masa       : 8.00 pagi – 9.00 pagi
Kelas              : 2 Dedikasi                                            Bil. Pelajar  : 25 orang
M/ Pelajaran :Bahasa Melayu
Tajuk              : Buah Buahan                   

Objektif           : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Membaca  lirik lagu dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
2. Mengkategorikan dan menyatakan buah-buahan yang dapat dilihat pada lirik lagu  tersebut

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui buah – buahan tempatan dan impot yang biasa dijumpai di pasar.

Konsep          : perbincangan, soal jawab
Bahan           : lagu buah – buahan, lirik lgu buah – buahan, kad gambar, lembaran kerja
Nilai                : kerjasama, bertolak ansur, tolong menolong
Kemahiran    : Lisan (mendengar dan bertutur), membaca, menulis





Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
5 Minit
Jangkaan jawapan murid :
1. Sayur-sayuran
2. Buah-buahan
3. Roti
4. Susu

 - Guru bersoal jawab dengan murid mengenai contoh makanan berkhasiat yang  mereka tahu.
- Guru memberitahu murid tentang topik yang akan dipelajari pada hari ini iaitu “Buah-Buahan”.

-Murid memberitahu contoh  makanan berkhasiat yang  mereka tahu  kepada guru dengan jelas.

Teknik :
Soal jawab

Kemahiran Bahasa :
 Lisan (Mendengar dan bertutur)

Perkembangan
Langkah 1
25 minit






















Langkah 2
25 Minit
Buah-buahan tempatan dan import






















Ciri-ciri buah dari segi :
·         Bentuk
·         Rasa
·         Warna

 -Guru mengedarkan teks lirik lagu “Buah-buahan” kepada murid.
-Guru kemudiannya membaca lirik tersebut dan meminta murid mengikut bacaan guru.
-Guru kemudiannya menayangkan video lagu bertajuk “Buah-buahan” dan meminta murid menyanyi sambil bergerak mengikut rentak lagu  dengan bimbingan  guru.
-Guru meminta murid menggariskan nama buah-buahan yang terdapat dalam lirik lagu.
-Guru berbincang dengan murid untuk mengkelaskan buah-buahan tersebut ke dalam kategori tempatan dan import.
-Guru menulis hasil perbincangan tersebut di papan tulis dan meminta murid menulisnya di dalam buku latihan.

-Guru memilih enam orang murid ke hadapan dan memakai kad gantung yang diberikan guru.
-Guru kemudiannya meminta murid lain untuk memilih kad kata adjektif  (ciri buah) yang terdapat dalam kotak untuk dipadankan dengan setiap buah tersebut.
-Guru menyalin jawapan murid di papan tulis.
-Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkan maklumat ke dalam   lembaran kerja. Guru meminta murid mewarnakan gambar buah-buahan dan menampal lembaran kerja tersebut di buku latihan.
- Murid membaca lirik tersebut mengikut bacaan guru.
-Murid menyanyikan lagu tersebut sambil bergerak mengikut rentak lagu.
- Murid menggariskan nama buah-buahan yang terdapat dalam lirik lagu dan berbincang bersama guru untuk mengkategorikan buah-buahan tersebut ke dalam kategori tempatan dan import.
-Murid menulis hasil perbincangan itu di dalam buku latihan. 








- Murid memilih kad kata adjektif yang terdapat dalam kotak untuk dipadankan dengan setiap buah tersebut dengan bantuan guru
-Murid melengkapkan maklumat ke dalam lembaran kerja, mewarnakan gambar  dan menampalnya di buku latihan.
BBM :
Kertas edaran : Lirik lagu
Kemahiran Bahasa:
Membaca
BBM : Video lagu buah-buahan
Kecerdasan pelbagai:
Kinstetik dan Muzik
Teknik:
Perbincangan

Nilai : Keberanian, keyakinan, kerjasama.
Kemahiran bahasa :
Menulis








BBM :
·         Kad gantung buah-buahan
·         Kad kata adjektif
Strategi Berpusatkan Murid

Komponen Pengajaran:
Penggunaan Papan Tulis
Kecerdasan pelbagai:
Visual-ruang
BBM : Lembaran kerja
Kemahiran Bahasa :
Menulis
Penutup
5 Minit
Kognitif


Sosial
-Guru merumuskan isi penting yang dipelajari pada hari ini. (kepentingan buah kepada manusia)

-murid memberikan contoh-contoh kepentingan buah-buahan kepada badan manusia
Komponen pengajaran:
Penutup dan kesimpulan


Refleksi : Guru memberitahu kepada murid berkenaan kepentingan buah-buahan kepada murid. Selain itu, murid dapat menyatakan senarai buah-buahaan yang ada di Malaysia. Murid juga dapat menyatakan ciri-ciri buah-buahan yang dinyatakan.

Lagu Buah-Buahan


Lirik Lagu Buah-Buahan


Ingatlah kawan-kawan,
Jasa Tuhan kepada kita,
Buah-buahan Tuhan ciptakan,
Hiburan untuk kita.

Manggosteen,                                 manggis
Banana,                                             pisang
Coconut,                                           kelapa

Nikmat Tuhan kepada kita,
Buah-buahan berbagai rasa.

Lemon,                                              limau
Manggo,                                          mangga
Guava,                                             jambu batu

Nikmat Tuhan kepada kita,
Buah-buahan berbagai warna.

Papaya,                                           betik
Pineapple,                                       Nenas
Orange,                                            oren

Nikmat Tuhan kepada kita,
Buah-buahan berbagai rupa.

Rambutan,                                   rambutan
Durian,                                          durian
Watermelon,                               tembikai

Nikmat Tuhan kepada kita,
Buah-buahan berbagai bentuk.
  
Grape,                                              anggur
Apple,                                               epal
Strawberry,                                      strawberi

Nikmat Tuhan kepada kita,
Buah tempatan  luar negara.

Ingatlah kawan-kawan
Jasa Tuhan kepada kita
Buah-buahan Tuhan ciptakan
Hiburan untuk kita

Pengajaran Dan Pembelajaran Yang Menarik

Aktiviti Pemulihan
Arahan : Isikan tempat kosong dengan huruf yang betul berdasarkan pembayang  yang diberi.

1. Aku ________________. Badanku berbentuk bulat dan keras. Airku sedap diminum ketika cuaca panas.
 

2. Aku _______________. Badanku berbentuk bulat dan berwarna merah. Aku diimport dari luar negara.
     





3. Badanku berwarna merah. Isiku berwarna putih dan manis rasanya. Rambutku lebat. Apakah aku?




4. Badanku berduri dan tajam. Aku digelar Raja Buah. Apakah aku?




5. Kulitku dan isiku  berwarna kuning. Rasaku manis. Badanku berbentuk bujur. Apakah aku?




Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh/ Hari   : 9 / 2 / 2012 ( Khamis )                       Masa : 11.00 pagi – 11.30 pagi
Kelas              : 2 Dedikasi                                        Bil. Pelajar : 25 orang
M/ Pelajaran :Bahasa Melayu
Tajuk              : Buah Buahan                   

Objektif           : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1.    Membina ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan guru.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui buah – buahan tempatan dan impot yang biasa dijumpai di pasar.

Konsep          : perbincangan, soal jawab
Bahan           : papan tulis, lembaran kerja
Nilai                : kerjasama, bertolak ansur, tolong menolong
Kemahiran    : lisan ( mendengar dan bertutur ), berfikir, membaca, menulis







Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
5 Minit
Jangkaan jawapan murid :
1.    Manis
2.    Masam
3.    Pahit
4.    Merah
5.    Kuning
6.    Putih
-Guru bertanyakan kepada murid warna dan rasa buah-buahan yang murid tahu

-Murid memberikan jawapan kepada guru dengan jelas dan terang
Teknik :
Soal jawab

Kemahiran Bahasa :
 Lisan (Mendengar dan bertutur)

Perkembangan
Langkah 1
20 minit
Bina ayat tunggal berdasarkan perkataan :
1. Manggis - bulat
2. Tembikai – manis
3. Rambutan – merah
4. Epal – import
5. Oren - masam





-Guru meminta murid membina lima ayat tunggal secara lisan berdasarkan perkataan yang terdapat di papan tulis.
-Guru kemudiannya berbincang dengan murid dan memilih ayat yang paling tepat. Guru meminta murid menulis ayat tersebut di dalam buku latihan.


Aktiviti pemulihan :
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada kumpulan murid pemulihan. Guru membimbing murid menyiapkan  latihan yang disediakan.

Aktiviti Pengayaan :
1) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada kumpulan murid pengayaan.

- Murid membina lima ayat tunggal secara lisan berdasarkan perkataan yang terdapat di papan tulis. Murid menulis ayat yang telah dibincangkan bersama guru di dalam buku latihan.




-Murid menyiapkan latihan dengan bimbingan guru.





- Murid menyiapkan latihan tersebut dengan bimbingan guru.

Pendekatan Berpusatkan Murid

Teknik : Perbicangan

Komponen Pengajaran:
Penggunaan Papan Tulis


 KBT : Kemahiran Berfikir






BBM : Lembaran kerja

Penutup
5 Minit
Kognitif


Sosial
-Guru merumuskan isi penting yang dipelajari pada hari ini. (Bentuk dan ciri-ciri buah-buahan)


Komponen pengajaran:
Penutup dan kesimpulan


Refleksi : Guru membantu murid dalam membentuk dan membina ayat dengan perkataan yang sesuai dengan buah yang ditunjukkan.

Mari Mengenali Buah


Dalam usaha menarik minat murid-murid untuk belajar, saya telah menyediakan bahan mengajar yang bergambar. Murid-murid dikehendaki mengisi tempat kosong yang telah disediakan.


Arahan : Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul dan warnakan gambar buah-buahan tersebut.






Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...